komputer

Poradnik – jak przyspieszyć nasz komputer?

Porady

Nawet sprzęt z najwyższej półki z biegiem czasu straci poziom swojej oryginalnej wydajności. Zaobserwujemy to czy to poprzez dłuższe uruchamianie się systemu, problemy z korzystaniem z przeglądarki internetowej w przypadku korzystania z większej ilości otwartych okien albo choćby przy kilku aplikacjach włączonych jednocześnie.
Naszą pierwszą myślą może być potrzeba wymiany podzespołów komputera na nowe, lepsze. Jednak nie zawsze musi być to najoptymalniejsza solucja. Poniżej spróbujmy przyjrzeć się kilku prostym sposobom na to, aby szybko i skutecznie przyspieszyć naszą maszynę.

Uruchamianie komputera

Jeżeli po kilku latach użytkowania nasz PC znacznie zwolnił proces uruchamiania się systemu, spróbujmy znaleźć winowajcę w liście aplikacji, które uruchamiają się wraz z systemem. Zazwyczaj jest ona dość pokaźna po dłuższym okresie korzystania z komputera, a więc wszystkie procesy spowalniają budzenie się naszej maszyny. Wejdźmy więc w menedżera zadań i przejedźmy wzrokiem po wszystkich pozycjach na liście. Być może odnajdziemy kilka niechcianych programów.

Pozbycie się niepotrzebnych plików

Z czasem nasze dyski zapełniają się instalowanymi i pobieranymi danymi. Prędzej czy później dotrzemy do głównej granicy ilości danych. Ogólna zasada jest taka, że dysk powinien być zapełniony co najwyżej w 90% swojej objętości. Pozostałość przeznaczy na obsługiwanie plików tymczasowych. A więc aby mu to umożliwić, warto co jakiś czas przeprowadzać “wiosenne porządki”. W tym celu spróbujmy odinstalować niepotrzebne i rzadko wykorzystywane aplikacje, przenieśmy dane na inny nośnik, wyczyśćmy foldery Pobrane oraz Kosz oraz przeszukajmy dyski w celach odnalezienia i usunięcia plików tymczasowych.

System Windows posiada funkcję Oczyszczanie dysku. Może ona nam pomóc w pozbyciu się niepotrzebnych danych. Oczywiście nie jest ona perfekcyjna. Z pomocą mogą nam przyjść programy czyszczące dyski, które podczas swoich czystek uwzględniają również pozostałości po usuniętych już aplikacjach oraz inne niepotrzebne pliki do prawidłowego funkcjonowania systemu.

Kiedy przeprowadzić defragmentację dysku?

W przypadku korzystania z dysku twardego (HDD) defragmentacja jest jedną z podstawowych czynności usprawniających optymalne działanie naszego komputera. Pod tym groźnie brzmiącym pojęciem kryje się uporządkowanie sektorów na dysku oraz jego optymalizacja. Warto przeprowadzać ją raz na kilka miesięcy.

Reinstalacja systemu

W najgorszych przypadkach – na przykład skrajnego zaśmiecenia przestrzeni dyskowej albo co gorsza zawirusowania komputera, możemy pomyśleć o przeinstalowaniu naszego systemu operacyjnego na nowo. Pamiętajmy jedynie o sporządzeniu listy albo kopii zapasowej najważniejszych plików, które chcielibyśmy odzyskać po wyczyszczeniu systemu.

Czyszczenie obudowy komputera

Nieraz może się okazać, że powolne działanie naszego komputera spowodowane jest nie od strony software (oprogramowania) lecz hardware (sprzętu). Kiedy temperatury uzyskiwane poprzez pracę naszego komputera osiągną zbyt wysoki poziom, jego wydajność może znacznie spaść w celu uniknięcia trwałego uszkodzenia jego komponentów. Warto raz na jakiś czas odłączyć naszego peceta od prądu, zdjąć boczne panele obudowy oraz przeczyścić go uważnie, na przykład za pomocą sprężonego powietrza. Pamiętajmy w takim przypadku szczególnie o sprawdzeniu wszelkich wentylatorów/wiatraków komputera.

Zobacz także nasz wpis o blatach drewnianych oraz odwiedź stronę Gepetto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *