Umowy na rynku deweloperskim

Co? Gdzie? Kiedy?

Na rynku deweloperskim możemy spotkać się z wieloma rodzajami usług. Dla przykładu są to: umowa deweloperska, umowa przedwstępna sprzedaży, umowa rezerwacyjna, taką umową będzie również umowa sprzedaży i ustanowienia własności lokalu.

Umowa sprzedaży oraz stanowienia własności

Czym właściwie jest taka umowa? Jest ona potwierdzeniem na to, że zostaliśmy właścicielami nieruchomości. Dosłownie mówiąc, deweloper przenosi własność lokalu na kupującego. Taka umowa będzie zawierać między innymi wielkość udziałów w dobrach wspólnych, ale również informacje dotyczące sposobów zarządzania nieruchomością. Forma takiej umowy to akt notarialny, który skutkuje założeniem nowej księgi wieczystej. Po podpisaniu takiej umowy możemy się cieszyć nowo nabytymi dobrami w pełni.

Umowa deweloperska

Jest to umowa pomiędzy deweloperem a inwestującym mająca za zadanie przekazania prawa własności po wybudowaniu domu lub mieszkania. Powinna występować zawsze w formie aktu notarialnego oraz zawierać powinna informacje dotyczące wyodrębnienia własności, oraz przeniesienia jej na kupującego.

Umowa rezerwacyjna

Przed kupnem mieszkania lub domu mamy możliwość podpisania dokumentu rezerwacyjnego. Z taką umową wiąże się z koniecznością przedpłaty, najczęściej jest to 10% wartości danej nieruchomości. Warunki umowy mogą być zmienne, ponieważ jest to umowa cywilnoprawna, nieuregulowana ustawowo. Podpisanie takiego dokumentu gwarantuje nam, że nieruchomość nie zostanie sprzedana innemu klientowi.

Podczas podpisywania umów pamiętaj zawsze, aby dokładnie przeczytać każdą linijkę tekstu, a jeżeli czegoś nie rozumiesz, to skontaktuj się z poradnią prawną lub zapytaj dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *