Blaty drewniane, obłogowane i laminowane

Wnętrza

Zastanawiając się czy blaty drewniane będą dla nas najlepszym rozwiązaniem, warto wiedzieć, że mamy tutaj jedną opcję wartą rozważenia. Alternatywą mogą być blaty obłogowane. Różnica między nimi jest dość oczywista. Przede wszystkim będzie to widoczne w cenie. Te pierwsze w zależności od gatunku drewna będą rzecz jasna droższe. Bierze to się stąd, że w tym drugim przypadku mamy do czynienia z płytą wiórową, otoczoną warstwą obłogu, wykonanego z naturalnego drewna o grubości około 2-3 mm. Ta warstwa składa się ze złączonych ze sobą bardzo cienkich płatów. Bardzo często spotkamy się również z takim rozwiązaniem, że od spodu blat taki chroniony jest wodoodpornym papierem. Prawdę mówiąc, nie ma chyba tańszego rozwiązania niż tego rodzaju blat.

Blaty drewniane, czyli zalety obłogu

Oczywiście można zapytać, czy to są jeszcze blaty drewniane. Nie ulega wątpliwości, że tak. Wykorzystywane są zresztą nie tylko w formie blatów kuchennych lub stołowych. Spotkamy się z takimi rozwiązaniami na przykład przy montażu schodów (trepy/stopnie), parapetów, czy nawet mebli. Zatem ich użycie jest niezwykle popularne i rzeczywiście, gdyby szczerze odpowiedzieć na pytanie, skąd się to bierze, trzeba wyraźnie zaznaczyć to, co na wstępie, czyli korzystnej ceny. Czy taki blat będzie się nadawał w miejscu, gdzie szykujemy posiłki, używamy ostrych narzędzi, gdzie naturalnie mogą powstawać plamy itp.? Rzeczywiście tutaj należałoby zachować ostrożność. Owszem, jesteśmy w stanie przynajmniej raz zeszlifować delikatnie uszkodzoną warstwę obłogu, ale więcej razy to się nam nie uda. Stąd lepiej myśleć tutaj w kategoriach blatu jadalnego lub biurka w pokoju.

Blaty drewniane na tle laminowanych

Blaty drewniane, jak widać, mają rozmaite zastosowanie, w zależności od tego, z jakiego zrobione są materiału. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie jedyne tak popularne części wyposażenia. Można do nich obok wymienionych wyżej, blaty laminowane. One również pod względem wyceny stanowią konkurencję na rynku. Mają jeszcze dodatkowy atut, dzięki laminatowi mogą skutecznie imitować drewno. Ale nie tylko ten materiał. Prawdę mówiąc pod tym względem nie mają sobie równych. Dostępne dekory mogą przypominać również kamień, beton, czy gips, a nawet szkło. Ponadto mają do zaoferowania szeroką gamę kolorystyczną. Nie wymagają dodatkowych impregnatów. Laminat jest na tyle trwały, że radzi sobie bez środków ochronnych. Na rynku dostępne są tego typu blaty, oferowane przez różnych producentów. Warto je ze sobą porównać i zdecydować się na te, co do których jakości jesteśmy przekonani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *